1. HABERLER

  2. BAŞARI HİKAYELERİ

  3. 5 Türk Girişimci ve Başarı Hikayeleri

5 Türk Girişimci ve Başarı Hikayeleri

Türkiye’de girişimcilik ekosistemi hızla gelişiyor ve bir çok Türk girişimci çok başarılı girişimlere imza atıyor. Sizlere bu yazımızda dünya çapında ve Türkiye’de ses getirmiş 5 başarılı Türk girişimci ve onların hikayelerini yazdık.

A+A-

1. Eren Bali:

Udemy – Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı

Eren Bali özellikle Amerika’da ve birçok diğer ülkede çok popüler olan Udemy.com eğitim platformunu kurdu. Kendisi Malatya’da doğdu. Malatya’da eğitim gördüğü okulda sadece bir derslik bulunuyordu ve kendisi zor şartlar altında eğitim aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesin’den mezun olduktan sonra birkaç firmada çalıştı ve 2008 yılında eğitimi gelecek nesiller için kolaylaştırmak adına kurucu ortağı Oktay Çağlar ile Udemy.com projesine başladılar. Türkiye’deki denemelerinde başarılı olamayan ekip projelerini Silikon Vadisine taşımayı düşündü. Silikon Vadisinde 50 yatırımcı tarafından reddedildikten sonra pes etmediler ve projelerine inançlarını sürdürüp birkaç yıl sonra 12 milyon dolar yatırım ile Udemy.com’um başarı hikayesi başladı. Şuan Silikon Vadisinde gözde bir girişimlerden biri haline geldi. Kendisi şimdi aynı zamanda Carbon Health sağlık girişimin kurucu ortağı ve CEO’su.

Kaynak: https://blog.udemy.com/democratize-learning-eren-bali/

 

2. Nevzat Aydın:

Yemeksepeti – Kurucu Ortağı ve CEO

Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi sitesi olan Yemeksepeti, 2001 yılında kuruldu ve Türkiye’nin ilk garaj şirketlerinden biriydi. Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra San Francisco Üniversitesi’nden ‘MBA’ derecesini almak üzere Silikon Vadisi’ne gitti. Orada e-ticaretteki gelişmeleri inceleme fırsatı bulan Nevzat Aydın, gözlemlerinin sonucu olan “Yemeksepeti.com” projesini hayata geçirmek üzere Türkiye’ye döndü. Nevzat Aydın şirketini birkaç yıl içinde en büyük online yemek sipariş platformu haline getirdi.

2015 yılında Yemeksepeti’nin 589 milyon dolara satılması dünya medyasında çok büyük ses getirdi. Bu satın almadan kazanılan paradan 27 milyon dolarlık bir kısmını çalışanlara dağıtılacağı haberi ise bomba etkisi yarattı ve Nevzat Aydın, bazı uluslararası gazeteler tarafından dünyanın en iyi CEO’su olarak gösterildi. Türkiye’nin en büyük satın alması olmasının yanında Nevzat Aydın, çalışanlara dağıttığı milyon dolarlarla dünya medyasında da ses getirdi.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/yemeksepeti-ceosu-nevzat-aydin-kimdir-823302/

3. Nazım Salur:

Getir ve BiTaksi – Kurucu ve CEO

Nazım Salur, ‘BiTaksi’ ile Türkiye’de yankı getirmiş ve ardından ‘Getir’ ile dünyayı hedefleyen bir diğer başarılı bir girişimci. BiTaksi’den aldığı başarı ile Türkiye’den çıkan bir girişimi tüm dünyaya sunmak istedi ve Getir’i kurdu. Salur, yakın bir zaman önce 2016 yılı içerisinde Getir’in Amerika’da hizmete başlayacağını açıkladı. Amerika’dan sonra diğer ülkelere açılarak dünyaya hiç denememiş bir modeli hayata geçirmeyi hedefliyor. Yandex’in kurucusunu ekibine katması kendisinin bu projeye dünyaya taşıyabileceğinin bir göstergesi olarak görülüyor. Getir’in hikayesini tüm detayları ile Nazım Salur’dan dinlemek isterseniz bu konuşmayı izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

4. Sina Afra:

Markafoni – Kurucu ve CEO

Sina Afra, 1968 doğumlu internet girişimcisi, melek yatırımcı ve blog yazarıdır. Afra, en çok Türkiye’deki ilk ve lider online moda sitesi olan Markafoni’nin kurucu ortağı olarak bilinmektedir. Afra, aynı zamanda Undo-labs’ın kurucu ortağıdır. Ayrıca diğer önde gelen girişimcilerle 2014 yılında faaliyete geçirdiği Girişimcilik Vakfı’nın başkanı olarak görev yapmaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sina_Afra

 

5. Arda Kutsal:

Webrazzi – Kurucu ve CEO

TechCrunch’ın Türkiye versiyonu olarak adlandırılan teknoloji ve girişim haber platformunu 2006 yılında kuran Arda Kutsal şuan ayrıca Melek Yatırımcı olarak Türkiye girişim ekosistemine destek vermeye devam ediyor. Kendisi kısa bir zaman önce Nazım Salur’un girişimi Getir’e yatırım yaptığını açıkladı. Webrazzi’nin kuruluş hikayesinin Arda Kutsal’ın ağzından dinlemek istiyorsanız bu konuşmayıdinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.